Patronsuz Kuryeler

Sürdürülebilir pedal ekonomisi

Covid19 pandemisi döneminde evlere paket servisin yoğunlaşmasıyla, Kadıköy’de ortaya çıkan bir oluşum: Patronsuz Kuryeler. O dönemde, günde ortalama 20 bisikletli kurye; Moda, Yeldeğirmeni, Caddebostan gibi mahalle ve semtlerde, sayıları iki yüze varan mekândan aldıkları paketleri taşıdı. 

Kendilerini “Yerel kalkınma ve küresel sürdürülebilirlik yolunda, İstanbul Kadıköy merkezli bisikletli kuryeler ağı olarak; küçük, orta ölçekli yerel işletmeler, bireysel gönderiler ve çok çeşitli diğer tüm gönderilerinizi son kullanıcıya ulaştırmak için esnek, hızlı, sürdürülebilir bir gezegeni yeniden inşa etmek ve bunun herkes tarafından devam ettirilebilen bir kurgu olması için çalışan, sürdürülebilirlik anlayışına gönül vermiş bir bisikletliler ağıyız” şeklinde özetliyorlar. 

Bugün, motivasyonları farklılaşsa da her gün paket atmaya devam eden; hem çalışma sistemleri hem de kazançları bireysel olarak farklılık gösteren bu kurye ağı Kadıköy sokaklarında sürdürülebilir pedal ekonomisini çevirmeye devam ediyor.

Paylaş

İÇİNDEKİLER

FASİKÜL 1: GİG EKONOMİSİ
Kompleks'in ilk fasikülünde gig ekonomisini derinlemesine inceliyoruz. Tarihsel süreçten kapsadığı iş kollarına; ekonomi-politiğinden işçi portelerine, güvencesiz çalışmanın yansıdığı güncel alanlara odaklanıyoruz.
BÖLÜM 1
GİG EKONOMİSİ 101
BÖLÜM 2
BUGÜNE YANSIMALARI
BÖLÜM 3
İNSANA YANSIMALARI
BÖLÜM 4
KÜLTÜRE YANSIMALARI
BÖLÜM 5
GELECEK

KOMPLEKS BÜLTENİNİ TAKİBE ALIN!​