BÖLÜM 2
BUGÜNE YANSIMALARI

GİG EKONOMİSİ
İŞSİZLİK İÇİN BİR ÇIKIŞ YOLU
OLABİLİR Mİ?

Dünya Bankası’nın son verilerine göre, dünya genelindeki gig çalışanlarının sayısı sanılandan çok daha fazla. 154 milyon olduğu tahmin edilen rakam 435 milyona ulaşmış durumda. Özellikle işsizlere yeni bir umut kapısı olan dijital platformlar, bunca düzensizliğin içinde gelir adaleti yaratma yolunda bir yeşil ışık yakar mı? Gig ekonomisini Çin, Rusya, Brezilya, Hindistan, AB ve Afrika ülkelerini dolaşarak inceliyoruz.

Dünya Bankası, “Working Without Borders: The Promise and the Peril of the Online Work” adlı Eylül 2023 tarihli raporuyla, gig ekonomisinin dünya genelindeki durumunu yeni veriler ışığında güncelledi. Rapordaki tespitler, esnek çalışma hayatının her geçen gün büyük bir hızla ilerlediğini ve üzerinde konuşulan rakamların da aslında çok daha büyük olduğunu ortaya koyuyor. Rapor, dünya genelinde 154 milyon olduğu tahmin edilen çevrimiçi iş gücünün aslında 435 milyona ulaştığını ve daha önce varsayılandan çok daha büyük olduğunu bildiriyor. Raporda, ilk kez bölgesel platformlar ve İngilizce dışındaki dillerde çalışan işçiler de haritalandırıldı.

Yeni verilere göre gig platformlarına gelen trafiğin neredeyse üçte birini (yüzde 30) ABD’deki ziyaretçiler sağlıyor, onu Rusya Federasyonu (yüzde 14) ve Hindistan (yüzde 6) takip ediyor. 

Dünyanın en büyük gig ekonomisi ABD’deki genel durumu ve verileri “Gig ekonomisi dezavantajlarına rağmen neden tüm dünyada büyümeye devam ediyor?” başlıklı yazımızda incelemiştik. Şimdi anahatlarıyla dünyanın geri kalanına bakıyoruz: 

Görüntülemek isteğiniz bölgeye tıklayın

İÇİNDEKİLER

FASİKÜL 1: GİG EKONOMİSİ
Kompleks'in ilk fasikülünde gig ekonomisini derinlemesine inceliyoruz. Tarihsel süreçten kapsadığı iş kollarına; ekonomi-politiğinden işçi portelerine, güvencesiz çalışmanın yansıdığı güncel alanlara odaklanıyoruz.
BÖLÜM 1
GİG EKONOMİSİ 101
BÖLÜM 2
BUGÜNE YANSIMALARI
BÖLÜM 3
İNSANA YANSIMALARI
BÖLÜM 4
KÜLTÜRE YANSIMALARI
BÖLÜM 5
GELECEK

KOMPLEKS BÜLTENİNİ TAKİBE ALIN!​