İÇİNDEKİLER // KLOG

Sıradanın hüznü ve ironisi:

Element of CrIme

Bekir Avcı

Element of Crime’ın 15’inci stüdyo albümü “Morgens um Vier” (Sabahın Dördü) 2023 baharında yayınlandı. Son albümde, Berlin menşeili folk-rock grubunun önceki albümlerinde olduğu gibi şiirsel sözlere ve melankolik soundlara mizah eşlik ediyor. 40 yıla yakındır birçok albüm yapan bu grubun Türkiye’de pek tanınmıyor olması ilginç. Bunun belki de –bazen kendilerinin de ifade ettiği gibi- Almancayla bir ilgisi vardır, bilmiyorum.

Benim de bundan üç-beş yıl önce karşılaştığım, ilkin solo trompetlerine tav olduğum, dinledikçe sevdiğim Element of Crime 1985 yılında Berlin’de (o zaman Batı Berlin) kuruluyor. Grubun adı Lars von Trier’in aynı adlı filminden geliyor. Trier’in post-apokaliptik bir Avrupa’da geçen 1984 yapımı filmi, küçük kızları öldüren bir seri katili “Suç Unsuru” adlı kitaptaki soruşturma yöntemlerini kullanarak yakalamaya çalışan bir dedektif hikâyesi.

Grup adını bu filmden alsa da ne filmle ne de filmin içeriğiyle bir alakası yok. Element of Crime’ın solisti Sven Regener, “İsmimiz filmden esinlendi ama filmi hiç izlemedik. Sadece çok havalı bir isim olduğunu düşünmüştük. Ayrıca grup için acilen bir isme ihtiyacımız vardı” diye açıklıyor kısaca durumu.

Yani adıyla müsemma bir grup değil Element of Crime. İki nedenden ötürü. İlki, İngilizce olan adının aksine ilk dönemleri hariç Almanca şarkılar yapıyorlar. İkincisi de, ismin çağrıştırdığı karanlığın aksine grubun şarkıları gündelik yaşamımızın en sıradan hallerini, ağırlıklı olarak aşkı ya da aşk üzerinden hayatı anlatıyor. Regener’e göre bunun nedeni de basit: “Çünkü aşkla, aşk şarkılarıyla her şeyi anlatmak mümkün.” Haklı değil mi? Buna karşın, son albümdeki bir şarkının adının “Liebe ist nur ein Wort” (Aşk yalnızca bir kelime) olduğunu hatırlatalım.

Element of Crime şarkılarında bu sorgulayıcı, bazen alaycı sözlerden trompet ve akordeonun sesi eksik olmuyor. Trompet sesleri bazen şarkılardaki alaycılığı tamamlayan bir dış ses oluverirken, bazen içimizi burkuyor. Ve belki de trompet soloları Element of Crime’ı en güzel kılan şey.

Trompette, aynı zamanda grubun vokalisti olan Sven Regener var. Ona gitarda grubun bir diğer demirbaşı Jakob Ilja eşlik ediyor. Perküsyonda Richard Pappik var. Markus Runzheimer ise 2022’den beri grubun basçısı. Son albümde onların maharetleriyle duyduğumuz tüm şarkılar ve melodiler bize grubun yaklaşık 40 yıllık tarihini tınılıyor.

Element of Crime dört İngilizce albüm yaptığı çıkış döneminin (1985-90) ardından, şarkı sözlerinin tamamının Almanca olduğu ilk albüm olan “Damals hinterm Mond”u (O zamanlar ayın arkasında) 1991 yılında yayınlıyor. Onu, bir klasik haline gelecek olan “Weißes Papier” (Beyaz kâğıt) takip ediyor. Bunları da “Romantik” ve “Mittelpunkt der Welt” (Dünyanın merkezi) gibi önemli albümler izliyor.

Sven Regener’in dediği gibi, Element of Crime Almanca konuşulan ülkelerle yani Almanya, Avusturya ve İsviçre’yle sınırlı. Buna ek olarak, yine onun sözleriyle, “uluslararası popüler müzikte de Almanlar için küçük bir köşe ayrılmış durumda sadece; Rammstein-Einstürzende-Neubauten-Kraftwerk köşesi.” Eğer benim gibi “Almanca müzik” deyince aklına daha çok Ramstein gelenlerdenseniz ve o da yine benim gibi size hitap etmiyorsa Element of Crime iyi bir sapak olabilir. Tabii Almanca müzik için farklı bir köşe açmak istiyorsanız.